Stowarzyszenie Moja Gmina

Inscenizacja tradycyjnego wesela podlaskiego w Rzeczycy

W niedzielę 26 czerwca remiza w Rzeczycy wypełniła się po brzegi za sprawą inscenizacji tradycyjnego wesela podlaskiego pt. „Wybieram chleb, sól i jego żeby pracował na niego” przygotowanej przez Klub Seniora w Rzeczycy.

Zgromadzonych gości powitała Prezes Klubu Seniora i jedna z inicjatorek wydarzenia – Teresa Kuraszyk. Na widowni pojawili się miedzy innymi Wicestarosta Bialski Janusz Skólimowski, Sekretarz Gminy Międzyrzec Podlaski Maria Szmytko, radny gminy Adam Jowik, sołtys Rzeczycy Stanisław Kurenda. Nasze stowarzyszenie wraz z Klubem Seniora było realizatorem projektu w zakresie którego powstała inscenizacja dzięki dofinansowaniu w ramach funduszy Mikrodotacje FIO.

Przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w działania zainicjowane przez Wójta Gminy Krzysztofa Adamowicza, mające na celu zachowanie od zapomnienia tradycji naszych przodków. W przedstawienie zaangażowało się około 30 uczestników, od dzieci ze szkoły podstawowej po seniorów. Przygotowanie inscenizacji było więc doskonałą okazją, aby przekazać wiedzę młodemu pokoleniu. Dodatkowo wydarzenie zostało utrwalone w materiale video. Autorką scenariusza była Halina Przychodzka, a nad przygotowaniem scenicznym podczas licznych prób przeprowadzanych od lutego br. czuwał ksiądz Michał Wawerski. Aktorzy doskonale odgrywali swoje role, w kolejnych scenach wiernie odwzorowując zwyczaje związane z podlaskim weselem. W scenariuszu pojawił się nawet przejazd przez Rzeczycę młodej pary bryczką. Niezwykle efektowne były dekoracje oraz stroje przygotowane przez członków Klubu Seniora. Na zakończenie przyszedł czas na podziękowania dla sponsorów oraz jak przystało na udane wesele – wspólny taniec.

Warto wspomnieć, że inscenizacja wesela nie jest jedyną inicjatywą Klubu Seniora w Rzeczycy, który angażował się już między innymi w przygotowanie Dnia Dziecka przy miejscowej szkole podstawowej, czy też porządkowanie okolic remizy.

Facebook