Stowarzyszenie Moja Gmina

Debiut sceniczny grupy teatralnej z Przychód

Debiut sceniczny grupy teatralnej z Przychód w spektaklu „Życie Frani” okazał się wielkim sukcesem. W niedzielę 8 listopada świetlica wiejska w Przychodach zamieniła się w mały lokalny teatr.

Scenariusz przedstawienia napisała mieszkanka gminy – pani Bożena Siłuszyk. Reżyserią zaś zajął się ks. Michał Wawerski. Grupa teatralna powstała dzięki Stowarzyszeniu Moja Gmina w ramach otrzymanego dofinansowania z projektu ASOS.

Życie Frani” przedstawia historię niebanalnej wiejskiej dziewczyny oraz jej życiowe perypetie. Frania mieszka z rodzicami, fascynuje ją moda i nowinki kosmetyczne. Ma wysokie poczucie własnej wartości, przebiera w kandydatach na męża, a rodzice załamują tylko ręce.

Wreszcie znajduje swojego Janka, zakochują się w sobie i biorą ślub. Życie Frani zmienia się diametralnie – moda i uroda odchodzą na drugi plan, a Franię zaczynają frustrować nieudane poszukiwania pracy i brak perspektyw na karierę zawodową. Zostaje gospodynią domową, zajmuje się opieką nad dziećmi i tak bardzo ją to pochłania, że nie ma już czasu na wizyty u fryzjera, kosmetyczki i inne uciechy. Mimo, iż Frani nie udało się zrobić kariery, o której marzyła w młodości – na starość pozostaje jej wspaniała rodzinka.

Tekst sztuki jest napisany rymem, przedstawienie zawiera dialogi, monologi, elementy tańca i śpiewu oraz parodii, np. Benny Hilla.

Sukces tego przedsięwzięcia mierzony jest liczbą mieszkańców, którzy wzięli w nim udział. Świadczy to o dużym zainteresowaniu tego typu formą aktywności społecznej. Ponadto, grupa teatralna łączy pokolenia. W jej skład wchodzą zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy, którzy wykazali się wielką odwagą wychodząc na scenę po raz pierwszy w roli aktorów.

Do Przychód zawitało również zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego z Hołowna. Reprezentowane przez panią Prezes Gabrielę Bilkiewicz i V-ce Prezes Grażynę Łańcucką oraz Zespół Ludowy „Rumenok”, przedstawiło mieszkańcom Przychód profil swojej działalności. „Rumenok” przygotował również dwa widowiska, które w komiczny sposób przedstawiły połączenie tradycyjnego życia poleskiej wsi z nowoczesnością. Widowisko „Szeptucha i czmut” stało się okazją do poznania lokalnej w tym regionie gwary– tzw. mowy chachłackiej. Więcej o Krainie Rumianku na stronie www.krainarumianku.pl

Wydarzenie zakończył występ Zespołu Ludowego „Echo” z Przychód, który w hołdzie dla Ogólnopolskiego Dnia Seniora, zaprezentował wiersz oraz 3 piosenki w tej tematyce.

Facebook